Blog > Komentarze do wpisu

" Porąbani - Tucker & Dale vs Evil " 2010


Produkcja: Kanada, USA
Gatunek: Czarna komedia
Reżyseria: Eli Craig
Scenariusz: Eli Craig, Morgan Jurgenson
Obsada: Alan Tudyk, Tyler Labine, Katrina Bowden, Jesse Moss, Philip Granger, Brandon Jay McLaren, Christie Laing, Chelan Simmons, Travis Nelson, Alex Arsenault, Adam Beauchesne.


Dwaj przyjaciele Tucker i Dale, typowi wieśniacy, którym natura nie poszczęściła urody, wyruszają na wymarzone wakacje. Zmierzają do nabytego za oszczędności życia domku letniskowego znajdującego się gdzieś na uboczu miasteczka, głęboko w lesie. Wszystko układało by się wyśmienicie, mimo iż wymarzony domek to rozwalająca się rudera, gdyby przeznaczenie nie natknęło ich na młodzieżową grupę zadufanych w sobie studenciaków. Niestety niefart dotyka naszych bohaterów, bowiem dzieciarnia po okładce nadaje im miano seryjnych morderców, którzy niczym "Piątek 13-tego" czyhają na życie kolejnych ofiar. Pytanie brzmi "Czy Tuckerowi i Dale'owi uda się wyprowadzić ich z błędu?" - odpowiedz odnajdziecie w filmie.


Porąbani Zdjęcie 1


Produkcja ta nie powiem że stanowi parodię, gdyż jak na mój gust bliżej jej do zabawy mieszaniną gatunkową, na która składają się głupkowate komediowe filmidełka, jak i obrazy horroro podobne z nie najwyższej pułki. Nie myślcie tylko że jest to taki głupi film gdzie ilość facepal'mów przekracza ludzkie pojęcie -co to,to nie!
Jest to naprawdę przyzwoity produkt, w którym udało się zabawnie choć banalnie i z absurdalnym humorem, połączyć te dwa gatunki. Także ogółem swej zawartości dzielą go mile świetlne od filmów pokroju "Scary Movie" i tego typu podobnych. Gdyż w odróżnieniu od nich, tu nie zabrakło pomysłu na fabułę, która jest całkiem zgrabnie poprowadzona, jak i małych przejawów inteligencji jaką przejawiają niektórzy bohaterowie. 

Historia jest oparta na założeniu, które już na dzień dobry potrafi ładnie wykrzywić buziuchnę w uśmiech. Gdyż jest to produkt z cyklu "Pozory mylą i jak się chce coś widzieć takim jakie się zdaje, takim się go ujrzy".
Cała fabuła opiera się na absurdalnych , niefortunnych zbiegach okoliczności, spowodowanych mrocznymi wyobrażeniami grupki studentów, którzy naoglądali się za dużo horrorów i teraz w każdym wieśniaku od razu widzą psychopatę. Z tego tytułu, nawet w najmniejszych niepozornych uczynkach i zdarzeniach dopatrują się morderczych zamiarów. Zwłaszcza w naszej dwójce wakacjowiczów, którzy przez lekki brak obycia światowego, pospolite maniery oraz małe ogarnięcie życiowe mogą sugerować nieprzyjacielski sposób bycia - nic bardziej mylnego, bowiem Tucker i Dale to bardzo słodcy, uroczy i niewinni chłopcy.


Porąbani Zdjęcie 2


Choć wszystko dokoła zdaję się odstraszać od sięgnięcia po ten film, a nawet mówić "Co ty robisz ogłupiałeś, zostaw to", to nie dajcie się zwieść. Ponieważ jest to bardzo zacny odmóżdżacz, nie ujmujący nic naszej inteligencji. Jedynie wprowadzający w lekki błogostan, obcowaniem z jak się okaże, całkiem przyzwoitą produkcją.
Jeśli tylko zdołacie z przymrużeniem oka spojrzeć na fabułę, będziecie światkami naprawdę zabawnej rozrywki. Po brzegi wypełnionej mnóstwem słownego humoru, na który składają się niezbyt zgrabne zestawienia słowne. Wypowiadane w dłuższych monologach, stanowiące sugestię odmiennych seksualnych upodobaniach naszych wieśniaków. Czy też całą masą sytuacyjnych gagów, których podstawą są drobne uczynki, poprzez które giną ludzie. Jak przypadkowe uniki, ucieczka przez rozwścieczoną chmarą pszczół, czy niezbyt celny rzut lampą.

Pragnę Was ostrzec iż nie jest to humor dla każdego, bowiem tak samo jak jednego ubawi tak kogoś innego może przyprawić o ból głowy. Natomiast jeśli szukacie czegoś lekko makabrycznego i do pośmiania się, bez zbędnego zaangażowania szarych komórek do myślenia - to trafiliście wyśmienicie.

Z tego tytułu wystawiam w pełni zasłużoną, bo potwierdzoną już dwukrotnym seansem, ocenę 7/10


 

środa, 04 czerwca 2014, qohamkino

Polecane wpisy